Гувернерот на американската сојузна држава Ајова прогласил катастрофа во четири окрузи погодени од торнадата.

Тој потег на американскиот гувернер Ким Рејнолдс овозможува да се користат државните ресурси за да се помогне во отстранување на штетата, настаната откако торнадото минало низ окрузите Ли, Маршал, Полк и Ван Бурен.

Националната метеоролошка служба соопштила дека најмалку едно деструктивно торнадо минало низ централна Ајова. Во невремето биле повредени 17 лица.

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here