„Приоритет за Меркел не е ЕЦБ, туку Комисијата“, рече анонимен извор близок до владата.

Според весникот, канцеларката смета дека претседавањето со Европската централна банка е пред сѐ прашање на престиж, додека претседавањето со Комисијата е политички поважно.

Германскиот кандидат за ЕЦБ, сегашниот шеф на Бундесбанк, Јенс Вајдман нема изгледи да биде избран.

loading...

Неговото постојано критикување на политиката на евтини пари која ја води шефот на ЕЦБ, Марио Драги за зајакнување на економиите на земјите во еврозоната, за која тој смета дека е многу неповолна за германските штедачи, предизвика негодување кај некои земји на југот.

Неколку клучни позиции на европските институции треба да бидат обновени во 2019 година, меѓу кои местото претседател на Комисијата, на која во моментов е Жан-Клод Јункер од Луксембург, како и местото претседател на Европската централна банка.

Трката за наследник на Јункер трае во позадина веќе со месеци. Често се споменува името на Французинот Мишел Барние, моменталниот главен преговарач за брегзит во име на Унијата.

Според Ханделсблат, неколку имиња се спомнуваат во Берлин за потенцијални германски кандидати меѓу кои и сегашниот министер за економија Питер Алтмајер и министерката за одбрана, Урсула вон дер Лејен лојални на Ангела Меркел, а се споменува и Манфред Вибер, претседателот на Европската народна партија (ЕПП).

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here