Стефан Штерјов (-41 кг) и Бесир Алили (-44 кг) утре ќе се борат за златен медал на Меѓународниот турнир за деца „Злати Динев Родев“ во Галбово – Бугарија.

Најдобрите двајца пионерски репрезентативци на Македонија во борење во слободен стил едниот од БК Балканец другиот од БК Лирија утре ке се борат за злато.
Предходно борачот од Балканец Стефан Штерјов во категорија до 41килограм извојуваше 3 победи против репрезентативци од Италија и двајца од Бугарија а во финалето ке се сретне со репрезентативец од Грузиа.
Додека Бесир Алили во категоријата до 44 килограми извојуваше 3 победи сите против бугарски репрезентативци во финалето и тој како и Штерјов ке се сретне со грузиски репрезентативец.
На овие 2 златни момчиња им посакуваме утре успешен ден.
Тренери. Давор Тасев, Суфијан Исмаили

loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here