Најмалку 28 лица загинаа во нападите на исламските терористи. Нападнати се воениот штаби и амбасадата на Франција во Уганда, престолнината на државата Буркина Фасо, пренесува “AFP”.

Според сведоците, од еден автомобил излегле вооружени мажи и отвориле оган, а на фотографиите и снимките кои се појавија на социјалните мрежи се гледа црн чад.

loading...

Од Јелисејската палата соопштуваат дека францускиот претседател Емануел Макрон е запознат со ситуацијата и дека внимателно следи, пренесува АП и наведувајќи дека Емануел Макрон веќе имал планирано посети во поранешната француска колонија.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here