Ирачкото Воено воздухопловство во координација со сириската армија, денеска изврши напади врз позиции на џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија.

Армијата на Ирак првично соопшти дека нападите биле извршени од „ирачката страна на границата“, но потоа нејзин претставник информира дека ирачките авиони сепак навлегле во воздушниот простор на Сирија.

Во соопштението на ирачките Вооружени сили не се поосчени детали на местото и целите на нападите.

loading...

Информацијата за нападите ја потврди и Кабиенот на ирачкиот премиер Хајдер ал Абади.

Извор: МИА

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here