Подигањето на игри на лаптоп е многу позабавно денес отколку што беше пред пет години, кога “вистински” гејмерски лаптоп значеше 12 килограми назад хаос хардвер и премногу други проблеми.

Со големи достигнувања во лаптоп процесори и графички технологии, сега можете да добиете одлични играчки перформанси во големини од тенки до огромни, а цените се прилично високи. Тоа е местото каде што водичот на овој практичен купувач влегува. Ние ќе ги именуваме најдобрите достапни лаптопи за игри кои моментално се достапни, и ние ќе нагласиме што да барате при купување на гејмерски лаптоп.

Ажурирано 28 јуни 2018 година со неколку неодамнешни критики: MSI GS65 Stealth Thin 8RE, кој е наш нов најдобар избор за најдобар 15-инчен гејмерски лаптоп; Потеклото EON17-X, нашиот нов избор за најдобра цена-не-објект мега-игри ѕвер; и 17 R5 на Alienware, многу близок финалист до потеклото, како и првиот лаптоп што го тестиравме што го надминува Intel Core i9 лаптоп процесорот. 

Најнови лаптопи за игри

loading...

Лето е прплавена од лаптопи за игри. Работа назад …

  • Леново ги објави новите легиони лаптопи (и десктоп компјутерите) на Е3. На Легија Y730 нуди малку на оверклокување и Легија Y530 и Легија Y7000 пакет прифатлива забава во ниско-клуч дизајни.
  • На Computex, видовме дека MSI работи на спектарот од достапниот MSI GF63 на superslim Prestige PS42 . Ние, исто така, го споредивме Acer со Предатор Хелиос 500 лаптоп со мобилен процесор Ryzen.
  • Кон крајот на мај, Acer ја објави својата летна постава на производи, во која беше вклучена верзија на Предатор Хелиос 500 плус специјално издание на пониски цени од блатото, Predator Helios 300.
  • За да не биде надминат, HP ја објави новата верзија на својот Omen 15 лаптоп, кој е потенок уште побрз, благодарение на процесорот со шест јадра Coffee Lake H и изборот на дискретни графички процесори.
  • Dell ги претстави новите лап-топ компјутери со серијата G , со пристапни поени и долга листа на опции во G3, G5 и G7 нивоата на производи. Ние само добивме G3 и G7 модели за преглед и ќе ве информираме за резултатите.

Најдобар 17-инчен гејмерски лаптоп

Пристигнувањето на графичките процесори базирани на Pascal на Nvidia ги трансформираше high-end играчките лаптопи. Овие денови, добивањето перформанси еквивалентно на работната површина е само природниот тек на работите, и веќе не мора да плаќате преку носот за тоа.

Нашиот тековен избор за најдобар лаптоп за игри е Alienware 17(достапен на Dell.com ) со GTX 1080 мобилен процесор и 17,3-инчен 2560×1440, 120Hz G-Sync панел, започнува од 2.500 долари. За тоа парче кеш, ќе добиете мазни, со висока рамка стапка на игри на претходно невиден ниво. Нашиот прглед објави рамка над 150fps со сето она maxed надвор во  Средината на земјата: сенка на Мордор , и над 100fps во  Подемот на Tomb Raider .

Не, тоа не е толку преносливо како и другите гејмерски лап-топ компјутери со новите Max-Q мобилни процесори на Nvidia , но Alienware ви дава целосна 1080 перформанси во секое време, со подобра и поконзистентна рамка од оние полесни тетратки.

На Alienware 17 има неколку други недостатоци покрај големина: нејзините фанови се гласни, а траењето на батеријата е просечно. Но, овие работи не треба да ги одвраќаат луѓето на пазарот за вистинска замена на десктоп.

Најдобар 15-инчен гејмерски лаптоп

Само пред неколку години, ако речете дека сакавте 1080p Very High или Ultra Gaming перформанси во лаптоп, ќе се подигате осум килограми лаптоп. Ако сакате шест-core процесорот премногу, тоа ќе биде 12 килограми лаптоп со десктоп чип внатре. И пристоен век на батеријата? Fuhgetaboutit.

Дека можете да добиете иста или подобри перформанси со MSI GS65 Stealth Thin 8RE  која чини ( 1.799 американски долари во Амазон ) е доказ за тоа колку далеку сме исчезнале – и исто така доказ за тоа колку е одличен овој лаптоп. Надвор , тоа е цврст црн алуминиум со бронзени рабови. Во внатрешноста се најмодерни компоненти за оценување на игри, со доволно перформанси за да се стави во основа нешто што е направено пред да се засрами.

GS65 е во основа комплетна преработка на огромен гејмерски лаптоп GS63VR кој го имаше своето деби во 2016 година. Најважната надградба е она што е внатре: Intel 6-core Core i7-8750H и 16GB DDR4 / 2400 во двоканален режим; целосната Nvidia GeForce GTX 1060 6GB и 256GB Samsung PM981 NVMe SSD.

Шест-јадрен процесор внатре е вистинската вест. Веројатно сте виделе дека луѓето го отфрлаат како “повеќе од ист од” Интел “, но тие луѓе не се во право. Оваа најнова итерација е процесорот со врежана брзина, за разлика од било кој што некогаш сме го виделе на лаптоп.

Најдобар буџет за гејмерски лаптоп

Не така одамна, играјќи игра на повисоки резолуции и повисоки графички значи и фрлање на огромни пари.

Тоа се промени во минатата година. За помалку од 1.000 долари, можете да добиете гејмерски лаптоп кој ќе игра на Gaming верзијата на Dell од 1080p на Inspiron 15 7000 (достапна на Dell.com ) на, која нуди quad-core i5-7300HQ, 8GB RAM и Nvidia GeForce GTX 1050 Ti во својата базна конфигурација од 850 долари.

Тоа е доста добра понуда за цената. Овој систем може да се справи со денешните игри на Висока резолуција во 1080p (во Подемот на Tomb Raider , овој Inspiron се искачува над 50 fps), и дефинитивно може да игра популарни наслови како Лига на Легенди , Dota 2 , Ракета лига , CSGO , Тимска тврдина 2 , и Overwatch .

Меѓутоа, има еден улов. Лансирањето на верзија Inspiron 15 7000 Gaming имаше ужасен TN панел со исклучително лоши агли на гледање и измиени бои – нашиот преглед е базиран на оваа верзија. Некои од нив сеуште се достапни за купување (на пример преку излезната страница на Dell), но верзијата што ја препорачуваме е тековниот модел кој има приказ на IPS.

Најдобар пренослив гејмерски лаптоп

Nvidia’s Pascal графичките процесори не само што ги поставуваат традиционалните мускулни лаптопи за игри на десктоп со десктоп-машини. Тие исто така го направија тоа, па терминот “пренослив гејмерски лаптоп” веќе не е оксиморон. Ставете GeForce GTX 1060 во лаптоп и имате способна машина која може да преживее од ѕидниот штекер – и нема да ви го скрши грбот додека ја носите.
Сега, во пет килограми, Alienware 13 (достапен на Dell.com )  е  малку тежок за нејзината големина – но вреди да се допре околу тие екстра унци. Моделот што го разгледавме содржеше прекрасен дисплеј OLED 2560×1440, quad-core i7 процесор и Nvidia GTX 1060 со VR способност за беспрекорна 1080p игри. (Да, можете да репродуцирате и на 2560×1440, исто така, ако наведете некои од поставувањата … или да купите Alienware засилувач и да попнете во beefier видео картичка.)

Неговата дополнителна тежина доаѓа од неговата неверојатно цврстина и цврста шасија, изградена да издржи топла клима и гејмери ​​кои физички реагираат на високите и ниските нивоа на игри. За некои, тоа ќе биде недостаток. Но, тешко е да се одржи дизајнот на Alienware 13 против него, особено откако ќе се доживее чист луксуз на OLED-екранот: Играњето на него ги прави најдобрите LCD панели да изгледаат пикселизирани и измиени.

Додека перформансот е коса под ривалски машини како MSI GS63VR , разликата е речиси негрижна – само еден или два рамки помалку во секунда во нашата Tomb Raider и Middle-earth: сенка на Mordor. Ако можете да перча на оваа верзија на Alienware 13, велиме да го сториме тоа. Од својот мазен дизајн до неговата изведба, траење на батеријата и OLED екранот, тоа е исклучително во секоја метрика што обично ја испитуваме.

Финалист

Не сите лаптопи за игри се за луда стапка и high-end функции. Има луѓе кои сакаат навистина големо искуство во движење во движење .

За тоа, ние се свртиме кон Gigabyte’s Aero 15 (достапно во Амазон ), што не е многу поголемо од Dell XPS 15, а само малку потешко од GS63VR на MSI. Но, Gigabyte Aero 15 нуди подобар век на батеријата за неколку часа, а надградбите на DIY се полесни за изведување. Неговата тастатура, исто така, располага со RGB осветлување по клучот, кое станува доста светло.

Она што го одржува од највисоката позиција се неколку мали квибли: Максималната осветленост на екранот паѓа на долната страна од просекот, а за време на прегледот, нејзината тастатура има проблеми со препознавањето на одредени клучни комбинации. (Ажурирањата на фирмверот им помогнаа на некои, но корисниците продолжуваат да известуваат за проблемите.) Нејзината позиција на off-center trackpad исто така е потребно време за да се навикнеш.

Генерално, сепак, Gigabyte Aero 15 може да ги игра најновите игри на 1920×1080 со поставувања на или во близина на Ultra на 15,6-инчен екран. И тоа нема да ви го скрши грбот додека сте надвор.

Најдобар цена за не гејмерски лаптоп

Предупредување: Никогаш не сме тестирале гејмерски лаптоп како моќен, како што е оригиналниот компјутер EON17-X.

Овој голем лаптоп ( 3,712 долари ) ја турка педалата за метал со најмоќниот хардвер кој е достапен, а потоа Origin PC работи на 11 со оверклокување на GeForce GTX 1080 и Core i7-8700K процесорот. Да, овој лаптоп има десктоп процесор, а не само секој десктоп процесор – тој е најбрз во моментов достапен. Со 6 јадра и 12 теми, EON17-X ги уништува референтните вредности на процесорот. Тоа се пробива преку тројно на А игрите. Пекол, тоа би можело да биде буквално да го разбие својот тенок, скратување на Nvidia Max-Q натпреварот .

Овој голем, гласен, не-има-забранет систем обезбедува многу поинаква вредност исказ од повеќето лаптопи игри што го прават. Ако правите тешка работа што може да ги искористи предностите на изобилните теми на десктоп Core i7-8700K и високата стапка на часовници, ниеден друг лаптоп што го тестиравме е дури и во истата топка како ѕверот на Потеклото. Доколку сакате најдобро искуство во игри, кое ги турка рамките на рамката што е можно повисоко во автономниот, пренослив (доволно) форменски фактор, EON17-X не може да се победи. Направете скок ако барате вистинска висока работна околина замена наместо моќен лаптоп кој ви овозможува да играте на патот.

Крајна линија:  EON17-X навистина исполнува многу посебна ниша, и ние стоиме во стравопочит на својата брутална сила. Плаќате за својата моќ, но извонредното искуство на Out-of-box-от на PC му помага на лаптопот да се чувствува уште луксузен. Само не заборавајте го вашиот полнач и слушалките дома.

Финалист

Alienware 17 R5 пакетот го има дебито на Интел со високи перформанси Core i9 лаптоп чип . Пријатели, Core i9-8950HK внатре го претвора овој веќе ѕверски гејмерски лаптоп во целосно чудовиште. Верзијата што ја тестиравме ( 3.810 долари од Dell ) пумпа повеќе перформанси отколку што некогаш сме виделе во гејмерски лаптоп со сите мобилни делови. Тој нуди над 55 проценти повеќе мулти-нишки перформанси од својот веќе моќен директен претходник. Овој CPU беа практично незамисливи само пред неколку месеци.

Alienware користи екстра headroom да им помогнам на GTX 1080 потешко отколку порано, исто така. И запомнете: Alienware командниот центар ви овозможува да го надгради процесорот и графичкиот процесор за уште повеќе потенцијални перформанси.

Стариот Alienware 17 започна да згаснува. Новиот Alienware 17 R5 нè оддалечува. Сепак, не е за секого. Сите овие јадра и теми не се целосно искористени во повеќето игри, па ако планирате да го користите вашиот лаптоп претежно за играње, би било подобро да го зачувате вашиот готовина и да одите со попристапна опција, како што е новиот Intel Core i7- 8750H.

Да се ​​биде второпласиран не е толку лошо кога ќе го разгледате највисоките перформанси:  EON17-X , кој има моќен Core i7-8700K десктоп процесор. Истиот го надминува Alienware 17 R5 во суровата огнена моќ, иако има нешто погруб дизајн кој е речиси половина инчи подебел и половина толку долготраен.

Како да изберете совршен гејмерски лаптоп

Најдобар екран за лаптоп

Кога ќе купите лаптоп за игри, една од најважните одлуки што ќе треба да направите во однос на екранот. На крајот на краиштата, она што го добивате на првиот ден е она што сте заглавени додека не го отстраните уредот. Вие, се разбира, може да извршите надворешен монитор, но потоа, која е поентата на лаптопот?

Големина на екран

Големината на екранот ја диктира големината на самиот лаптоп, а со тоа и тежината. Не можете, на пример, да добиете 17-инчен гејмерски лаптоп кој е четири килограми, па размислете долго и тешко околу тоа дали сте спремни да ја преземете тежината во замена за недвижен имот на екранот.

Ако лаптопот ќе биде вашата единствена гејмерска машина, со 17-инчен екран може да биде идеален. Ова е многу прашање на личен избор.

Резолуција на екранот

Buzzword денес е “4K” и обезбедува поостри фотографии, но тоа не значи дека е за секого. Всушност, за многу луѓе, тоа не е мора да има. Додека фотографии би можеле да бидат поостри, сè што не ја користи резолуцијата на 3840×2180 на панелот ќе изгледа помек. Тоа значи дека игри што работат на резолуција пониска од 4K нема да изгледаат толку остри, освен ако експоненцијално не ја зголемите моќта на графика на лаптопот.

Ако работите со резолуција од 1920×1080, бидејќи графичкиот процесор не може да достигне 60 fps на 4K, таа функција е неуспешна. За многу гејмери, 1920×1080 или 2560×1440 е далеку пооптимално.

IPS наспроти TN vs. OLED

Технологијата панел е исто така клучна карактеристика. IPS (преклопување во авион) генерално произведува многу поголема точност во боја и супериорно гледање од оската, но има тенденција да заостанува во време на одговор, што може да доведе до замаглување. TN (извртени неодамнешни) панели, од друга страна, можат да понудат многу повисоки стапки на освежување и обично подобри временски одговори од IPS, но можат да изгледаат измиени или само бла. Технологијата на среден терен која почесто се појавува е VA (вертикално усогласување). VA понекогаш наизменично се нарекува технологија за “широк агол на гледање”. (Многумина претпоставуваат дека ова е спецификација за да биде ИПС, но тоа не е). Во нашето искуство, пронајдовме панели на VA за да го стартуваме спектарот од тоа да бидеме достојни конкуренти на IPS да бидеме полоши од подобрите TN панели. На Gigabyte Aero 15 што го препорачуваме погоре има добар VA панел.

Општо земено, ако прецизноста на боите е важна, одете на IPS (заштитна марка на Sharp), и ако сакате најбрзите време за одзив да станат TN-панел ориентиран кон игри. Со варијабилноста на VA, ви препорачуваме да ги проверите повратните информации од рецензентите и корисниците на одреден модел.

Маската во сето ова се панели базирани на OLED. OLED панели веќе неколку години се користат во телефони, но неодамна мигрирале на поголеми екрани во лаптопите. IPS, TN и VA користат сите LED диоди зад екранот или по должината на рабовите. “Црното” се произведува со механизам сличен на блендата, што ја блокира светлината. Како што можете да си замислите, обично има истекување на светлина, што значи дека црна има тенденција да биде сива. OLED панели, сепак, не се потпираат на работ или позадинско осветлување и наместо секој пиксел пиксел генерира свое светло. За да се произведе црно, тоа само го исклучува светлото. Ова значи вистински зачудувачки контраст и живописни бои. OLEDs, исто така, се пофали со фантастични време за одговор премногу. Негативностите вклучуваат помали големини на екранот (не сме виделе ништо поголемо од 13 инчи), повисоки трошоци и недостаток на поддршка за променлива брзина на освежување. 

G-Sync и FreeSync

Океј, го нарековме овој дел G-Sync и FreeSync, но реалноста е кога станува збор за мускулести гејмерски лаптопи, тоа е светот на GeForce GPU. И тоа значи дека е G-Sync свет. Накусо, технологиите на Nvidia и AMD со променлива осветленост помагаат во синхронизирањето на мониторот и графичкиот процесор за да го намалат кинењето на екранот. Променливите стапки на освежување може да направат игри на 40fps многу погласно на твоите очи отколку на екранот без него.

Првите панели за осветлување за променливи осветлување за лап-топ компјутери се зголемија на 75Hz, што беше само маргинално подобар од стандардниот 60Hz. Неодамна, почнавме да ги гледаме лаптопните панели кои можат да протуркаат 120Hz. Ова значи порамномерно и поостри игри. Таа дури и помага да се изедначат секојдневните задачи како што се лизгање на страница со прелистувач или Word документ.

Недостатоци на панелите со висок степен на освежување е технологијата достапна на: TN. Како што рековме претходно, ТН генерално изгледа помалку енергични и помалку точни од IPS. Оф оската е генерално инфериорна исто така. Што е добро за вас? Ако тоа е првенствено игри лаптоп-одат за висока стапка на освежување и G-Sync (или FreeSync, ако можете да најдете лаптоп кој го поддржува со Radeon GPU). Ако исто така се стремите да ги притиснете пикселите во Photoshop или да направите некоја критична работа во боја, пропуштите променливо освежување за панел IPS.

Тастатура и trackpad

Нов тренд во игри лаптопи е offset trackpad, што е повеќе погодна за игри отколку мермер-центар trackpad. Концептот е звук, но секој што навистина се грижи за игри на компјутер ќе го приклучи глушецот. Најлошото нешто за тоа офсет trackpad е кога ќе се обидете да го користите за не-играчки цели.

Што се однесува до тастатурите, најважната функција за игри е n-key rollover. Ова значи дека тастатурата физички го скенира секој клуч посебно. Ако сакавте, можете да притиснете 20 копчиња и сите ќе се регистрираат, бидејќи секој е независно жичен. Тоа веројатно звучи претерано, но тастатурите кои немаат оваа функција може да страдаат од пропуштени тастатури, кои не само што уриваат во игра, туку и ги повредуваат секојдневните задачи. Секој кој користел производ на Adobe за кој може да се бара лево-Alt, лево-префрлување, лево-Ctrl и уште две клучеви за да направат нешто, може да се вклучи во ограничувањата на тастатурите кои не се од клучевите.

Други размислувања на тастатурата вклучуваат LED позадинско осветлување (кое додава амбиент, но не прави ништо за игра) и механички копчиња наспроти мембраната. Механички клучеви се одлични – но се достапни само на неколку лаптопи кои обично тежат еден тон.

Како да изберете хард диск за гејмерски лаптоп

Имајќи ги вашите игри оптоварување од SSD наместо хард диск значително се намалува на товарниот пат. Но, надвор од тоа, ние не го најдовме тоа да е важно дали тоа е супер-брз NVMe PCIe диск или побавен SATA SSD.

Она што е важно денес е големина на SSD, наместо интерфејсот што го користи. Со игри кои сега се на врвот од 50GBps и некои допирање 100GBps, еднаш просторната 256GB SSD ќе се почувствува премала со само четири инсталирани игри.

Значи, кога specing надвор дека гејмерски лаптоп, да се потсетиме на колку вкупно складирање имате. Ако одите за лаптоп со мал SSD и голем комбо за хард диск, очекувајте да ги инсталирате вашите игри на хард дискот. Ако лаптопот ќе има само SSD, одберете најмалку 512GB со 1TB која е најпосакувана.

Колку RAM меморија ви треба во гејмерски лаптоп?

Кога лаптоп одлуки специфицирам гејмерски лаптопи, една од лостовите што ги користат за да се обидат да ве убедат да го купите нивниот производ е upping количеството на RAM меморија. Не е тешко да се најдат лаптопи игри  со “надградени” конфигурации кои одат од 16GB на DDR4 до 32GB.

Додека има соодветно количество RAM меморија е важна за игри, денешните игри обично се на врвот од 16GB RAM, а понекогаш може да работат добро со само 8GB RAM меморија. Нешто повеќе од 16GB (нашата стандардна препорака) обично е губење на пари.

Можеби ќе сакате да ги обвинувате лаптопите и персоналните компјутери за цинично користење на погрешни спецификации за манипулација со јавноста, но вината всушност лежи со просечниот купувач. Производителите на компјутери ни кажаа со години дека само прекумерна RAM меморија, бидејќи јавноста мисли дека повеќе е подобро.

Покрај количината на меморија, неколку други важни, но не критични, прашања кои треба да ги поставите е што часовникот режим на брзина. Модерните процесори ви дозволуваат да стартувате RAM меморија во множества за да ја зголемите пропусниот опсег на меморијата. Ако една барел е добра, две е подобро во право? Не е задолжително.

Ако вашиот лаптоп работи со интегрирана графика, тогаш да, со двоканалната меморија помага многу. Но, вистинските лаптопи за игри денес се кандидира мускулест дискретни графички картички со свој базен на посветен, и многу побрзо, GDDR5 RAM меморија.

Видовме случаи на гејмерски лап-топ компјутери со користење на единствен модул за меморија, кој го пробива системот пропусен опсег, но всушност има многу мало влијание врз актуелните перформанси на игрите.

Истото може да се каже и за брзината на RAM меморијата. DDR4 / 2133, која работи на 2.133MHz, е типична брзина денес, со продавачите на компјутери кои нудат надградби на DDR / 2400. Препорачуваме заобиколување на надградбата и наместо тоа ставајќи ги тие пари во повеќе складишта или подебели графички процесори.

Како да изберете процесор за гејмерски лаптоп

Може да има вистинска конкуренција помеѓу AMD и Intel кога станува збор за гејмерски процесори на десктопот, но во лаптопите за игри, светот сеуште е многу 99,9 проценти Интел. Тоа не е нужно лоша работа како лаптоп процесори на Интел се одлични. Сепак, постојат неколку работи што треба да ги разгледате за процесорот за вашиот гејмерски лаптоп.

Прво, проблемот со јадра е далеку поедноставен отколку на десктоп компјутерите. Нема опција за процесори со 16 јадра и надвор од непарните лаптоп компјутери кои користат 8-основни десктоп процесори, вашите опции се ограничени на quad-core. Со сегашните 7-gen чипови на Интел, добивате четири јадра со Hyper-Threading за вкупно осум теми во Core i7 чиповите. Да се ​​повлечеме на Core i5 од 7-тиот ген, а Интел го исклучи Hyper-Threading, па тоа е само четири физички јадра.

И покрај тоа што е сеуште за дебата, ние генерално веруваме дека огромното мнозинство на игри што луѓето ги играат денес едноставно не треба повеќе од четири јадра. Да, постојат моменти кога има повеќе од четири јадра кои можат да донесат подобри перформанси, но повеќето гејмери ​​ќе бидат совршено чисти со четири-Core Core i5 чип.

За жал, за креаторите кои се свесни за буџетот, креаторите на персонални компјутери вообичаено не дозволуваат да купите графичка картичка со high-end со low-end процесор. Повеќето производители на компјутери ќе го конфигурираат средниот процесор со средна графика.

Од сегашните 7-генерациски процесори на Kaby Lake, вашите избори за гејмерски лаптоп се Core i7-7700HQ, Core i7-7820HK и Core i7-7920HQ. Повторно, сите три се во ред, со секој чекор до добивате само маргинално повеќе перформанси. Слатката точка за буџетските купувачи е Core i7-7700HQ или Core i7-7820HK.

Што се однесува до процесорот за 8-генерација на Интел, тоа не е потврдено, но многумина очекуваат дека компанијата ќе воведе 6-core процесори кои ќе потрошат 45 вати до 2018 година.

Сепак, отпуштање за вас е да не се премногу затворени на процесорот за гејмерски лаптоп. Секое пристојно quad-core е повеќе од доволно за игри и вашите пари подобро се трошат за она што е важно повеќе: графичкиот процесор.

Како да изберете GPU за гејмерски лаптоп

Единствениот најважен дел од хардверот во гејмерскиот лаптоп е несомнено графичкиот процесор. За навивачите на AMD, ситуацијата е тажна како што е во процесорите: тоа е светот на Nvidia GeForce. Но, како и кај процесорите, добрата вест е дека доминантните производи се Екслузивно.

Најтешкиот дел ќе се одлучува колку графичка ви треба. Нашите општи упатства е да купите толку брз графички процесор како што можете да си го дозволите и да бидете подготвени да го намалите. Општо земено, побрзи графичкиот процесор (или графичките процесори), поголем и потежок лаптопот.

За било какви сериозни игри, лесно е да се подигне од GeForce GTX 1050 на влезните нивоа до GeForce GTX 1060 со среден опсег, а потоа и со high-end GeForce GTX 1070 и GTX 1080.

Следната табела може да ви помогне да разберете каква вид на изведба треба да очекувате. Овие резултати за GeForce картичките го рефлектираат графичкиот дел од тестот Fire Strike Fire Strike. Иако процесорите се разликуваат, овој тест се фокусира речиси целосно на графичкиот процесор.

Ние генерално мислиме дека GTX 1050 е добар 1080p GPU, ако сте спремни да играте на средни поставувања. За да се погоди високо во некои игри, ќе треба да ја намалиш резолуцијата на 720p. GTX 1050 Ti генерално ви овозможува 1080p со некои игри на високо ниво. Чекор до GTX 1060, и ти си во цврста основа за 1080p игри на многу високо до ултра со рамка од околу 60 fps.

Ако треба да го нахрани вашиот високо освежен панел, тогаш GeForce GTX 1070 е одговор бидејќи може да притисне 120 fps во многу игри на 1080p. Или, ако сакате само да играте на екранот што добива поголема резолуција, да речеме, 2560×1440, GTX 1070 работи и за тоа.

GTX 1080 е моментално врв и треба да се смета за 1440p игри на ултра на повеќе од 60 fps, или да притиснете на монитор со широк аспект на сооднос при повисоки стапки на освежување. И SLI? Да, тоа дава луди перформанси, но огромен протест е дека многу игри повеќе не поддржуваат SLI, па тоа е претежно точка што и фали.

Нашиот табела исто така вклучува и некои постари графички единици во миксот за да покажат колку тие стареат. GTX 980 сеуште е доста корисен, но 980M верзијата јасно го загуби својот сјај.

Една последна работа што сакаме да ја истакнеме од нашата табела: Ќе забележиш големи празнини во изведбата помеѓу некои од истите процесори, како што се двете GTX 1080 картички или двете GTX 1070 картички. Нееднаквоста е резултат на соодветните стратегии за ладење на добавувачите, како и различна големина на шасијата. Во случај на Razer Blade Pro, тоа е прилично тенок лаптоп за GTX 1080 картичка. На MSI GT73VR тоа удари против е дебела и тешка и им овозможува на MSI да оптоварувањето на графичкиот процесор е доста малку.

Ние го гледаме истото со Alienware 15 R4, што го потпира GTX 1070 на многу високи брзини (и можете да го слушнете тоа), додека HP Omen 17 ги одржува часовниците поконзервативни и навивачите потивок.

Декодирање на Max-Q на Nvidia

Единствената друга брзина што треба да се разгледа во изборот на графичкиот процесор е новата “Max-Q” технологија на Nvidia. Циниците ќе речат дека Max-Q е начинот на кој Nvidia го продава она што GeForce GTX 1075 требало да го направи како “GeForce GTX 1080 со Max-Q”, додека повеќе простувачки луѓе ќе го видат како иницијатива за да ги намалат потенните и полесни игри.

Накусо, Nvidia ја презема својата GeForce GTX 1080, GTX 1070 и GTX 1060 и ги прилагоди брзините на часовникот, така што тие трошат помалку енергија и генерираат помалку топлина. Освен тоа, тие се исти графички процесори со иста количина на RAM меморија, ист пропусен опсег на меморија и ист број на CUDA јадра.

Најдовме во тестирањето дека GeForce GTX 1080 со Max-Q ќе настапи помеѓу GeForce GTX 1080 и GeForce GTX 1070. Повремено тоа ќе се совпадне со GTX 1080, но поголемиот дел од времето, тоа беше, секако, повеќе како GeForce GTX “1075.”

Сеуште не сме формално прегледале GeForce GTX 1060 или GTX 1070 со Max-Q, но во тестирањето на новиот Gigabyte Aero 15X со GTX 1070 со Max-Q го ставаме тоа токму онака како што очекувавме – нешто слично на GeForce GTX ” 1065. ”

Ако сакате сите перформанси и не се грижите за тежината и големината, одете со стандардна GeForce картичка во подебел лаптоп. Ако барате нешто потенка, полесна и потивко, тогаш внимателно проверете ги лаптопите на Max-Q.

Надворешна графика поддршка

Последната категорија за која треба да размислите е зголемената поддршка за надворешна графика во гејмерските лаптопи. Клиентите на Alienware долго време уживаа во ова со својата релативно евтина (и заштитена) технологија за гравирање на засилувачи , но многу нови лаптопи поддржуваат надворешни графички кабинети користејќи Thunderbolt 3.

Овие кабинети ви овозможуваат да го приклучите вашиот лаптоп во помоќен дискретен процесор за да го дадете вашиот лаптоп повеќе графика. На  Akitio Јазол  (што може да се најдат на Амазон за 300 $ ) е една таква закана 3 кабинет кој помогна навестува пониски цени. Иако надворешната графика првенствено се посакува од корисниците кои работат на интегрирана графика, гејмерски лаптоп со Thunderbolt 3 поддршка може да дојде во рака кога графичкиот процесор внатре се премногу стари за да ги играат најновите игри.

Траење на батеријата

Последната тема што ќе ја покриеме е траењето на батеријата. Најдобар начин да се разбере животот на батеријата на гејмерски лаптоп е да се прифати дека тоа ќе биде ужасно за сите игри.

Во минута кога ќе се вклучите во графичкиот процесор на гејмерски лаптоп за да играте, вие во основа се ограничувате на час или час и половина од траење на батеријата. Период. И во некои случаи, многу помалку од тоа.

Единствената причина за разгледување на батеријата на гејмерски лаптоп е ако сакате да го користите вашиот лаптоп исклучен за не-играте. Во тој поглед, ќе најдете многу варијанса, со некои, како што е Gigabyte Aero 15-понудата со пристоен батерија, иако со компромис во играчките перформанси.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here