Најголемиот кошмар за НАТО претставува „Калининград наоружан до заби“, пишува во авторска статија на „Нешнл интерест“.

Руските ракети и морнарица се разместени во Европа и тоа го намалуваат дејството на американските и европските сили, иако најголема закана претставува руски „Искандер“, кој може да направи прецизни удари на воени објекети во Полска.

loading...

Медиумот пишува дека НАТО нема ресурси за да се спротистави на таа опасност.

Покрај копнените ракети, Русија може да употреби и воздушни сили кои се наоружани со крстаречки ракети Икс-55 и Икс-101.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here