Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, му честиташе на Себастијан Фетел на победата во Белгија, а според неговите зборови, тимот на Ферари бил помудар од Мерцедес и на крај заслужено ја однесе победата.

loading...

Трката за големата награда во Белгија ја одбележа судирот на самиот почеток, кога Фернандо Алонсо леташе во воздух, а поради неговите последици се откажаа Нико Хулкенберг, Чарлс Леклерк и Кими Раиконен.

Неколку секунди подоцна се случи клучниот момент на трката, откако второпласираниот на стартот Фетел, помина покрај Хамилтон и распоредот повеќе не се менуваше, односно Фетел остана прв до крајот.

Хамилтон рече дека ја загубил првата позиција како да не бил на стазата, меѓутоа додаде дека тој и неговите колеги од тимот го унапредиле болидот.

„Фетел ме помина како да не бев таму. Како тим дадовме се од себе, но тимот на Ферари беше помудар. Ја загубивме трката во првиот круг, кога безбедносното возило излезе на стазата. Потоа не можевме ништо да промениме. Го унапредивме болидот, но тимот на Ферари беше побрз. Борбата продолжува“, рече Хамилтон.

Фетел сега во конечниот распоред заостанува 17 поени зад Хамилтон, а следната трка ќе се вози за седум дена во Монца.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here