Тоа е кошмарско сценарио за секој што трча: Додека си трчате на вашата омилена патека со полн трк кога одеднаш имате непријателски повик од вашиот стомак.

Иако може да се борите храбро, во крајна линија сте принудени да се испразнете.

Се надеваме дека ова никогаш не се случило на вас. И ако се случи како ќе се избришите? Но, во несреќниот настан може да се посрамотите пред другите.

loading...

Зошто добивате диареа за време на трчање?

Физичкото движење на трчање ги контролира вашите црева (што и да има во нив) но за одреден период, објаснува нутриционист Мајк Русел.

Ако некогаш сте направиле грешка да јадете или да пиете премногу вода пред да трчате, вие знаете дека непријатното чувство на протресување на вашиот стомак.

Кога трчате, вашето тело, исто така, привлекува крв подалеку од вашите црева и во вашите болни мускули, предизвикувајќи нарушување во нормалното варење, вели Русел. Тогаш, како што велат, “shit happens”.

Што треба да направите?

Ако сте на тренинг и трчате и почуствувате потреба, почните да одите, одењето може да го забави процесот.

За да се спречи дијареа, избегнувајте храна богата со влакна, како што се грав, ореви и суво грозје неколку часа пред да трчате.

Додека влакната може да ви даде многу енергија и да ви помогне да ја изгубите тежината, некои храни богати со влакна, исто така, може да го направат вашиот стомак и долните ГИ тракт и да се чувствувате потешки ако ги консумирате премногу блиску до вашата сесија за вежбање. Потребно е околу 2 часа за растителни влакна да го напуштат стомакот и да влезат во цревата, така што ќе сакате да си дадете доволно време меѓу јадењето и поставувањето на вашето трчање.

Најлошото сценарио: Најдете убаво, мирно место во шумата за да го направите она што треба и да барате голем, сув лист.

Но ако сте во толпа со натпреварувачи, едноставо пуштете го да излезе советува Мике Морган елитен маратоноц и тренер на Hansons-Brooks тркачки клуб.

Морган објаснува на маратонот што трчал во 2010 кога на 10 км до целта тој почуствувал болка во стомакот.

Во тој момент тој се наогал на 10та позиција, во ризик да ја загуби позицијата Морган се решил на херојски потег.

“Јас решив да ослободам неколку PSI” вели тој. “Тоа се превори во екплозија, и завршив со полни шорцеви”

Но на крајот на трката Морган се откажа од едно место, заврши како 11ти, но цената на тоа беа неговите полни шорцеви.

Денес, Морган ја донесува својата одлука – со што му дозволи да се запише во ПР и место во Тимот на Светското првенство во маратон на САД – но научи тајна што ќе му помогне да не го доживее повторно проблемот: Земи Метамуцил вечерта пред вашата голема трка. Тоа ќе му даде додатокот за влакната доволно доволно време да имаат  за да помогне да се исчисти вашиот систем и да ги фолира сите непријатни проблеми со дигестијата од уништување на вашата тркачка трка.

Дали вие имате некое непријатно искуство? Се надеваме не 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here