Почнувајќи со своите масивни доводи за воздух, јасно е дека RS5 не е просечен ѕвер. Најмоќната верзија на спортскиот купе на Ауди сега има двојно-турбо-2.9-литарски V-6 наместо природно аспириран V-8. Новиот мотор произведува истите 450 КС како заминување на V-8, но вртежните моменти драстично се зголеми на 443 lb-ft. Излезот се движи низ Ауди Quattro системот за погон на сите тркала преку автомат од осум брзини. Додека искуството во возењето е малку ладно, нема да ги негира монструозните способности на овој автомобил.

2018 Audi RS5 Coupe

Во близина на Шпанија и Франција, малото кнежевство на Андора е прекриено над 180 квадратни милји од планините Пиринејски. Помалку од 90.000 луѓе го нарекуваат дома, но многу повеќе поминуваат преку своите граници за да уживаат во безначајниот шопинг, безброј скијачки центри и исклучително пријателски код за данок на доход. Додека зимата гледа како врвовите на земјата се покриени со снег, во лето тие се ублажени со бујна, зелена мечка и поттикнуваат поинаков вид на гладување: истражување на синусни ленти од асфалт со две ленти кои се качуваат од долините и повторно се враќаат надолу. Тоа беше преку овој пејзаж и минатото продавници полнети на нивните rafters со попуст алкохол што го возеше најновите Audi RS5 купе .

ВИСОКИ
Исклучително удобно за долги и кратки растојанија; верен и способен шасија лесно да се искористи; V-6 звучи фантастично, но. . .
НИСКИ
. . . сè уште е премногу тивок; премногу за сериозна личност.
За 2018 година, RS5 е надграден за да се вози на втората генерација, генерација на Audi MLB платформа – истиот комплет служи под А4, А5, К7 и други – и со двоен турбирански 2.9-литарски V-6. V-6 го зазема местото на особено звучниот природен аспириран 4.2-литарски V-8 кој служеше во претходната генерација RS5. V-6 може да биде долу на два цилиндри, но коњската сила е непроменета на 450, а турбоните го зголемуваат вртежниот момент од 317 lb-ft до далечински метар 443 lb-ft, а исто така ги притискаат излезните врвови понатаму по удолу: Максималната моќност е достапна при 6700 вртежи во минута, 1550 пониски отколку порано, а врвниот вртежен момент се добива со 1900 вртежи во минута, со вкупен 2100 вртежи во минута.
loading...

Шестте 90 степени се наоѓаат на 44 килограми полесни од V-8 (автомобилот е полн со вкупна вредност од 132 килограми), вклучен е хардверскиот хардвер, а неговите два турбополначи се сместени во долината помеѓу цилиндерските банки. Најголемата корист на оваа конфигурација на “топлото vee” е да се емитираат, според шефот на Audi Sport Stephan Reil, бидејќи катализаторите се загреваат побрзо, благодарение на пократките растојанија помеѓу турбото, издувните вентили и катализаторите. Помалку водовод, исто така, го намалува заостанувањето, а овој V-6 е навистина еден пекол на тврд полнач, со моќност, вртежен момент и брзина што доаѓаат во близина на моментален бран кој се интензивира пропорционално на аголот на вашиот десен глужд. Ауди ја проценува брзината од нула до 62 километри на час за 3,9 секунди или околу половина од крлежите побрзо од времето на нула до 60 години што го снимивме за појдовниот RS5. Сметаме дека бројот на Audi е во право.

Audi-дизајнираниот V-6 прави поголем вртежен во момент отколку што може да се справи со било која автоматика на двојна спојка на компанијата – Porsche го користи својот PDK со овој мотор во Panamera, но не го дели тој менувач со другите членови на групата – и така последните RS5 седум брзината S tronic пренос е заменета со автоматски ZF со осум брзини. Во споредба со кутијата со двојна спојка, промените на менувачот на овој момент се побавни; но ова не е да се каже дека тоа е бавно со какви било средства. ZF може да се справи со вртежниот момент на V-6, а Reil тврди дека клиентите го фаворизираат новиот менувач и попрецизно одолговлекување од стоп точката. Нема рачен пренос на располагање, програмирање на ZF автоматски е толку добро и пластични смена paddles толку незадоволително да се користи што ние едноставно нека работи самостојно поголемиот дел од времето.

А Livable Експрес

Дури и како оружена верзија на A5 / S5 потомството, RS5 е лесно да се живее. Тој е исклучително суспендиран, но сепак покажува еластичен квалитет на возење и покрај 20-инчните тркала и гумената гума со мал профил. Тој одлично вози во опциите за комфор и автоматско активирање на активната суспензија и го измазнува тротоарот на француските автори и површините на патиштата Андоран Б, кои не се нишаат или вртат. Динамичниот режим е само за време на забава, иако возењето може да се измами, предизвикувајќи мало бушење за време на директно крстарење на ништо, но најлошото тротоарот.

Ракувањето со RS5 исто така е послушно. Додека е многу способен, со високи нивоа на предниот дел на зафат, има малку во своето однесување да се направи дури и почетник возачот нервозен. Тој е сигурен во двете влажни и суви услови, и може да се натечеш со брзината со своето однесување толку брзо колку и самиот коланец на километри на час. Ова ја следи филозофијата на Reil за креациите на RS Sport од Audi Sport; тој верува дека автомобилот е премногу тешко да го совлада ако сопственикот оди на патеката по цел ден и сеуште останува да ги исклучува парчињата на време по кругот. Тој сака неговиот тим да испорача машина во која е лесно и безбедно и брзо да ги најде своите граници, и тоа го сториле тука.

Управувањето е верен и точен, со брзо, предвидливо претворачко однесување, и поприродно е од порано – иако сеуште недостасува повратна информација. Автомобилот ја наградува рамнотежата, Quattro системот за погон на сите тркала и стандардниот спортски диференцијал кој векторизира со вртежен момент за да ве одржи на линија и да донесува максимален удар до земјата кога ќе го подигнете автомобилот од вртење, на кој момент можете да почувствувате промена на вртежен момент наназад. Стандардниот поделба е 40 отсто пред и 60 отсто зад; ако автомобилот открие пролизгување, до 85 проценти може да се испрати напред, или 70 проценти назад. Притиснете премногу тешко во еден агол и останува бучавата недоволна, но се чувствува повеќе избалансиран отколку порано. Сепак, ова е автомобил кој претпочита брзо темпо, а не френетичен.

Покрај стандардните ротатори на железо, RS5 е достапен со опционални и огромни предни јаглеродно-керамички сопирачки како дел од пакетот Dynamic Plus. Ние возевме автомобили со секое подесување, а забавувањето беше одлично со двете. Додека еден RS5 е опремен со јаглерод прикажува малку вртење на педалата од врвот на пат, вториот не можеше – тоа можеше да биде дека сопирачките на првиот автомобил не беа многу поставени – но целокупниот овој систем е предвидлив и секако посилни од веќе способните стандардни сопирачки. Со оглед на тоа што луксузниот GT се склопил, сепак, ќе ги прескокнеме јаглеродни сопирачки, освен ако планираме да ги напаѓаме планинските патишта или тркачките патеки со одредена фреквенција.

Активниот систем за издувни гасови на RS5 ги обединува двата подвижни капаци и резонантната крос-цевка која ги поврзува левата и десната страна само зад задната оска. Режимот на шасија на автомобилот го контролира начинот на кој треба да се отворат отворите, како и колку често, а инженерот задолжен за подесување на звукот доби 2000 RS4 (кој никогаш не дојде во САД, но имаше 2.7 литарски V-6 ) и реков: “Направете го тоа звучи како тоа”. Тој го заковал квалитетот на звукот. Во целото грло, новиот RS5 звучи разгорен, со префрлања и завојувачки негувале недалеку од старите V-8. Сепак, неговиот гнев звучи како да доаѓа од соседната врата, делумно поради тоа што автомобилот е добро изолиран од надворешниот свет, а исто така и поради тоа што Audi не ја зголемува бучавата со аудио системот. Компанијата полицаеци за подобрување на фреквенциите со низок опсег под 3000 вртежи во минута – во кој момент автомобилот во основа не прави никаков бучава – со уред кој се наоѓа зад инструмент-таблата, што ни се опишува како “шејкер” кој ги користи сопствените вибрации на автомобилот дејствува на метална плоча. Скромниот волумен се вклопува во големиот турнеарен карактер на RS5, но сѐ уште е малку bummer, а појавувањето кое го изведува при пребрзувањето навистина не возбудува никого во автомобилот.

Детали за демора

Естетиката на RS5 беше инспирирана од Audi 90 Quattro IMSA GTO тркачкиот автомобил, а растојанието на новиот купе со бленда со блендер го направи тоа малку пошироко од неговиот брат S5. Слично на тоа, РС добива тенка решетка од А5 и С5, како и предни дози доволно големи за да ги проголта малите фитици со кои наидовме десетици во Пиринеите. Целокупниот ефект е пософистициран од дивите, сепак, мотив кој пренесува најчесто црна кабина, која може да биде украсена со контрастни шишиња и црвени ленти на појаси, но не станува многу посилен од тоа.

Позицијата за возење е фантастична, а изгледот нанапред од помошни, повеќеприлагодливи и масивни предни седишта е извонреден. Видливоста во задниот дел е исто така пристојна, со оглед на купето на покривот, а автомобилот ќе располага со четири лица со просечна висина без проблеми. Двата задни патници малку ја зајакнаа рамото, но имаат пристап до четири држачи за чаши, па барем тие ќе бидат добро хидрирани.

Цената за купето започнува околу 70.000 долари и ќе надмине околу 15.000 долари над тоа.Стандардната опрема вклучува 20-инчни тркала (со привремена резервна гума) и пакет за појава на Црна Оптика што ги затемнува капачињата на ретровизорите, се шири од страна на телото, спојлер за задниот усна и пониска рамка на предната табла. Да, тоа значи дека капачињата од сребрено огледало – долго белег на автомобили во РС – нема да бидат достапни тука, барем на почетокот. Тие се меѓу изборите достапни за купувачите на други пазари, како што се завршните делови од јаглеродни влакна или сребрени делови за надворешните делови на Black Optic, како и голиот покрив со јаглеродни влакна што може да се понуди тука ако Audi USA може да ја потврди својата издржливост . Опциите вклучуваат три пакети: Динамички, Динамички Плус, и Помош за возачот на РС. Првиот е околу 3000 долари и мрежи со црвени кочни клупа, прилагодливи амортизери, и RS Sport издувните со црни врвови. Ова е потребно за да го нарачате пакетот Dynamic Plus од 6000 долари, кој ги вклучува керамичките сопирачки, покривот на моторот со јаглеродни влакна и зголемување на максималната брзина од 155 mph на 174. Конечно, пакетот за помош носи камера од 360 степени, дисплеј со глава, автоматски долги светла, помош за водење ленти и препознавање сообраќајни знаци. Исто така, донесува адаптивно крстосување со помош на сообраќајни засилувачи што ќе го забрзаат и запрат автомобилот и кој работи со брзина до 155 км / ч, истовремено автоматизирајќи го управувањето во одредени ситуации под 40 км / ч. помош за чување ленти и препознавање сообраќајни знаци. Исто така, донесува адаптивно крстосување со помош на сообраќајни засилувачи што ќе го забрзаат и запрат автомобилот и кој работи со брзина до 155 км / ч, истовремено автоматизирајќи го управувањето во одредени ситуации под 40 км / ч. помош за чување ленти и препознавање сообраќајни знаци. Исто така, донесува адаптивно крстосување со помош на сообраќајни засилувачи што ќе го забрзаат и запрат автомобилот и кој работи со брзина до 155 км/ч, истовремено автоматизирајќи го управувањето во одредени ситуации под 40 км/ч.

Во транзицијата кон оваа најнова генерација, Audi ги подобри луксузните GT способности на RS5 и неговите динамични способности. Со своите конкуренти од БМВ (М4) и Мерцедес-АМГ (C63), растејќи по монструозно и тешко возење од ден на ден, RS5 е несомнено најспособлива. Тријањето на кичото на пилотот е меѓу неговите помошни не-основни вештини, а стоицизмот останува темел на кој е изграден овој автомобил. Во меѓувреме, чекањето продолжува за нешто навистина непоколеблива од Audi.

Оваа приказна првично изјави дека моторот на РС5 бил инженер за Порше; тоа беше, всушност, развиен од Ауди. Ние ја ажурираме приказната за да ја одразиме оваа информација.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here