Sunday, September 2, 2018

Што направи НАСА во изминатите 60 години?

Откако Русите во 1957 година го испратија првиот сателит во вселената, Американците не седеа мирни. Ги испратија првите луѓе на Меечината, а до денес не се откажаа од истражувњето на тоа...

Каков би бил животот на Земјата ако ја нема Месечината?

Месечината е природен сателит на Земјата и нејзино најблиско небесно тело. Стара е околу 4,5 милијарди години, приближно колку и нашата планета. До денес нема логично објаснување како настанала. Постојат само...

Сонда на НАСА ќе го допре Сонцето без да се стопи

За само неколку недели, НАСА ќе лансира еден од своите најамбициозни проекти. Соларната сонда „Паркер“ ќе го „допре“ Сонцето, приближувајќи му се повеќе од која и да е претходно испратена сонда. „Паркер“...

Астронаутите објаснуваат зошто 46 години никој не слетал на Месечината

Мисијата на НАСА, „Аполо 17“, која на Месечината однесе 12 луѓе во декември 1972 година, останува најголем успех. Астронаутите собрале камења, фотографирале сѐ што можеле, направиле неколку експерименти, го поставиле американското...

Ракетата која ќе превезува луѓе во вселената изведе пробен лет

Ракетата „New Shepard“, полета од западен Тексас во САД, а откако капсулата се оддели од главното тело на ракетата, таа достигна висина од 119 километри. Првиот патник беше куклата „Манекен Скајвокер“, која...

Првите астронаути на Месечината виделе НЛО, но НАСА ги цензурирала пораките до Земјата

Иако звучи како сценарио за научно-фантастичен тим, новооткриени документи и тајни извештаи на НАСА за првото слетување на Месечината откриваат дека астронаутите виделе нешто што најдобро може да се дефинира како...

Научниците потврдија: Единствена напредна цивилизација во нашата галаксија се – луѓето!

„Фермиевиот парадокс“ е интересен за научниците, а е наречен во чест на физичарот Енрике Ферми, кој прв го кажал и се однесува на несогласеноста помеѓу очекуваната веројатност на постоење на голем...

Армстронг видел вонземјани, НАСА го цензурирала: “Нивните бродови се посупериорни во однос на нашите”

Астронаутот Нил Армстронг упатил порака до главниот центар на НАСА дека се набљудувани од страна на два големи, таинствени објекти откако слетале на Месечината, укажуваат тајните извештаи за комуникацијата помеѓу НАСА...

Трката за вооружување во вселената е сè потензична! Франција предупредува: Големи војни ќе се...

Франција би требало повеќе да вложува во надзорот на вселената за никогаш да не стане "арена на идните војни", изјавила денес министерката за одбрана на таа земја, Флоранс Парли. Неколку дена откако...

Трамп најави американска доминација во вселената – ќе формира вселенски воени сили

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе нареди создавање нов род на војската која ќе го подготви теренот за доминација на Америка во вселената. „Не е доволно само да постои американско...

Следете не

9,420FansLike
500FollowersFollow
0FollowersFollow
- Advertisement -

Прочитај п

Sponsored Content

овеќе

(ВИДЕО) Зошто стоката запленета од Царина тешко се донира и скапува...

Секојдневни заплени на македонската царина. Што се’ се обидуваат да прошверцуваат патниците? – Од тип на техничка стока, потоа имаме стока во овој случај пијалоци...