Saturday, September 15, 2018
Home Фитнес и Вежбање

Фитнес и Вежбање

7 навики за вежбање кои му штетат на вашето женско здравје

Иако вежбањето е одлично за да се одржи кондицијата и добрата форма на нашето тело, некогаш може да донесе и доста несакани ефекти, како последица на лошите навики. Ова особено важи...

Што да направите ако добиете дијареа додека трчате

Тоа е кошмарско сценарио за секој што трча: Додека си трчате на вашата омилена патека со полн трк кога одеднаш имате непријателски повик од вашиот стомак. Иако може да се борите храбро,...

Што се случува со телото доколку дневно шетате 800 метри повеќе?

Шетањето е наједноставната физичка активност, но многу често знаеме да ја потцениме. Доколку секој ден шетате барем 800 метри повеќе, во Вашето тело ќе се случат значајни промени, кои се одлични...

Губење во обемот, но не и на тежината?

Тежината на себе си е типичен дел од обидот да се  изгуби тежината . Вашата тежина не е само број, туку нешто што всушност може да ве промени како се чувствувате за себе. Чекор на...

98-годишниот го освои патот на трката во Вашингтон

Потребни се четири часа, и тој само престана да гори со чај и лимонада. А парада на автомобили поднесе надолу по планината, конечно ослободен по тркачите се бореше со 4.650 метри на...

Скалинг вежбање за да изградите брзина и моќ

Скалило трчање е интензивен тренинг што помага да се изгради брзина, моќ и кардиоваскуларен фитнес. Студијата на НИХ во 2005 година покажа дека прогресивната рутинска скала за качување резултира со 17% зголемување на VO2max , мерка за...

Залудно вежбате доколку пред тренингот не ги применувате овие 5 правила

Судејќи по температурите, летото речиси пристигна, а Вие сеуште не сте ја довеле Вашата фигура во совршен ред? Фитнес инструкторите напоменуваат дека целиот труд во теретана е залуден, доколку не се...

Што ќе се случи со мозокот ако престанете да вежбате?

Понекогаш е тешко да се мотивираме да вежбаме. Можеби радо би останале на каучот пред телевизорот, или пак би нашле милион одговори зошто немаме време. Но, освен што би чувствувале вина ако...

Луѓето кои имаат сало околу стомакот им фали овој витамин

Луѓето кои имаат сало околу стомакот им фали овој витамин… Новата студија кој ја направи Универзитетот во Амстердам покажува дека дебелите луѓе на кои масните наслаги им се таложат околу половината имаат...

Најдобри совети од експерти за рамен стомак

За рамен стомак, покрај вежбањето, клучна е и здравата исхрана. Многумина сонуваат за рамен стомак и прават бројни вежби, но не гледаат резултати. Во прилог прочитајте пет совети од експерти за тоа како...

Следете не

9,497FansLike
500FollowersFollow
0FollowersFollow
- Advertisement -
loading...

Прочитај п

Sponsored Content

овеќе

Кое е најсмртоносно животно на светот?

Ајкулите и лавовите можеби изгледаат како најсмртоносните животни и дефинитивно се застрашувачки, меѓутоа сигурно не е така. Дали можете да погодите кое животно е...