Проблемот на дете кое се бори со спиењето или не спие не е нешто што се случува само во бебето и детето. Одбивајќи да одите во кревет или да имате проблеми со заспивањето може да биде премногу честа појава за децата на училишна возраст.

Важно е да се решат овие прашања што е можно поскоро. Добивање доволно спиење и се добро одморени е особено важна за деца на училишна возраст. Без доволно спиење, тие можат да доживеат проблеми со концентрирање, обрнувајќи внимание и учење. Недостатокот на сон, исто така, може да влијае на расположението на децата, физичкиот развој, па дури и нивната способност да се борат од болести и инфекции .

Зошто вашето дете може да се бори против спиењето

Ако вашето дете постојано има проблеми да заспие и да заспие, обидете се да ја посочите причината. Еве неколку чести причини зошто детето може да се бори со спиењето или да има тешкотии да остане во сон.

 • Децата имаат различни потреби за спиење. Како и кај возрасните, индивидуалните деца имаат потреба од различни количини на спиење. Некои може да направат парична казна за девет часа спиење една ноќ, додека други деца треба да имаат најмалку 11 или повеќе да се чувствуваат одморени. Во просек, повеќето деца на училишната возраст им се потребни околу 10 до 11 часа спиење . Гледајте на знаците дека вашето дете не добива доволно спиење , како што не е во состојба лесно да се крене во утринските часови, да има потешкотии да се концентрира или да биде хиперактивно.
 • Вашето дете можеби нема да сака да ја напушти возбудата. Ако вашето дете е кажано дека е време за спиење, но остатокот од семејството, а особено постарите браќа и сестри се уште се забавуваат и гледаат видеа или зборуваат, вашето дете може да се чувствува изоставено и да не сака да легне.
 • Нема доволно премин во кревет. Ако децата се револтирани од гледање видеа, играње или домашна работа, може да биде тешко за нив да извршат ненадеен премин во спиење и да заспијат. Веројатно ќе имате поголем успех да го натежитете вашето дете да спие ако се осигурате дека тој има некаков тивок прекин пред да легне.
 • Таа е претерана. Меѓу домашните задачи, датумите на играње и активностите по завршувањето на училиштето, децата на училишна возраст можат да бидат до премногу доцна. Да се ​надмине, всушност може да доведе до хиперактивност кај многу деца, што може уште потешко да заспиат пред спиење. Ако вашето дете редовно го минува своето време за спиење во домашна работа, пронајдете начини да управувате со другите активности по завршувањето на училиштето за да направите повеќе време за домашна работа или да разговарате со наставникот на вашето дете за тоа како да ѝ помогнете со нејзиниот обем на работа. Исто така, можете да се обидете да закажете домашна работа веднаш по завршувањето на наставата, за да ја завршат школската работа пред да има активност после училиште.
 • Тој не е доволно уморен. Ако вашето дете се одмара доцна во попладневните часови по завршувањето на наставата, може да се меша со неговото спиење. Обидете се да го направите рано да го направат школувањето и да му дадат рана вечера за да може да легне навечер. За време на викендите или во текот на летото, бидете сигурни дека тој е активен и има зафатен ден, така што тој е уморен за спиење.
 • Таа ја потврдува растечката независност. Децата од училишна возраст постојано ги флексираат своите новооткриени мускули за независност , а спиење може да биде една од оние области над кои тие сакаат да ја контролираат. Обидете се да го дадете својот избор меѓу конкретни работи колку што е можно (“Дали би сакале овие пижами или овие пижами?” Или “Дали сакате меур бања или бања без меурчиња?”), Но да се направи пред спиење фирма и не може да се преговара правило.
 • Тој е вознемирен или нагласен за нешто. Децата може да бидат загрижени за нешто на училиште (домашна работа, тестови, вградување или дури и насилници ). Тие можеби се загрижени за промена или развој во нивните животи (ново училиште, пријателство , немање доволно време со родител кој работи подолго време, итн.). Филм или книга што ги исплашила или предизвикала вознемирени мисли – без оглед дали тоа е страшна приказна – исто така може да се меша со спиењето. Анксиозноста и загриженоста може да се мешаат во спиењето на децата, исто како што може да ги спречи возрасните да не се одмораат од ноќта.

Решенија за полесно лекување

Обиди се со овие стратегии за да им олесни на децата да одат во кревет и да заспијат пред спиење. Ако проблемот продолжи, можеби ќе сакате вашето дете да го процени вашиот педијатар или специјалист за спиење.

 • Поставете добра рутина за спиење . Веќе знаете дека времето за бања и приказната се одлични начини да го решите вашето дете (нешто што веројатно сте го поставиле откако бил дете). Но, исто така, не заборавајте да го исклучите ТВ и било која друга електроника најмалку еден час пред спиење. Ако вашето дете апсолутно инсистира на тоа дека не е уморен, нека прочита тивко во својата соба (или прочитајте едно или две кратки поглавја до него ако почне да чита) или слушате смирувачка музика.
 • Направете вечер мирни и мирни. Исклучете го телевизорот, компјутерот и другите екрани барем еден час пред спиење. Овие активности се стимулираат и можат да се мешаат да заспијат. Наместо тоа, пробајте да слушате некоја смирувачка музика и да ги затемните светлата. Дали целото семејство се стави на пижами кога вашиот учител одделение, прави целата куќа во опуштен режим додека спијат пред спиење.
 • Имајте конзистентни белези. Обидете се да бидете во согласност со спиењето, дури и за време на викендите и за време на летото. Може да биде тешко да ги затечете децата до 21:00 часот, кога сонцето не започнува да се поставува до 20:30 часот, но добра идеја е да се спречи спиење од лизгање кон часот 10 или 11 часот, само за да има деца прилагодете се на нов распоред за спиење откако ќе започне училиштето.
 • Направи ја спалната соба удобна. Добијте го телевизорот и компјутерот надвор од нејзината соба и бидете сигурни дека не е премногу жешко, што може да го попречи спиењето. Ако не ѝ се допадне темнината, одберете ја ноќната светлина заедно. Ако нормално прави домашна работа на нејзината маса во нејзината соба, обидете се да ја искористите друга област, како кујнската маса, како работна површина за домашна работа, за да ја користи својата спална соба само за да се опушти и да спие.
 • Не давајте. Ако вашето дете стане за третиот пијалок на вода и четврто патување до медиокритетот, може да бидете искушани во исцрпеност за да му дозволите да остане или да не спие во креветот. Може да се чувствувате виновни за тоа да го направите да легнете кога тој немал многу време со вас откако ќе се вратите дома од работа. Но, ако не научи да биде мирен и да заспие во својата соба, само ќе ги продолжите проблемите со спиењето што ги доживува. Бидете нежни, смирувачки и смирени, но бидете цврсти. Да се ​​врати во кревет кога сите негови потреби се исполнети и да му каже дека мора да остане таму. Вклучете го ноќното светло, оставете ја вратата отворена, и нека знаат дека ќе го проверите на секои неколку минути, но кажете му дека мора да остане во кревет. И за време на викендите, погрижете се да работите со еден на еден, кога можете да направите нешто забавно заедно.
 • Оставете ги очекувањата. Обидете се да не размислувате за тоа што треба да го прави вашето дете на нејзината возраст. Споредувајќи ја со другите деца на нејзината возраст или очекувајќи таа веднаш да легне и да нема проблеми, едноставно затоа што таа е големо дете само ќе доведе до фрустрација од ваша страна. Наместо тоа, соработувајте со неа како тим за да дознаете како можете да ги наместите нејзините дневни и ноќни рутини. Постепено прилагодете време на постела и време на будење за да најдете што работи за вашето дете. Биди стрплив. Конечно, ќе најдете распоред што ќе работи за вашето дете и вашето семејство.
loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here